Сімейна медіація

Сімейна медіація – ефективний спосіб позасудового вирішення спорів між людьми, які пов’язані родинними, особистими або побутовими стосунками: подружжями, партнерами в цивільному шлюбі, дорослими дітьми та батьками, іншими кровними родичами, родичами подружжя (свояками), друзями, сусідами, співвласниками кондомініумів тощо.

В процесі медіації незалежний посередник, який має спеціальну підготовку, створює умови для покращення або відновлення комунікації між сторонами конфлікту, допомагає їм піднятися над образами та претензіями, зосередитись на своїх справжніх інтересах та потребах, знайти креативні варіанти рішення спору та вибрати з них оптимальні. Також він допомагає виявити ризики, пов’язані з тими чи іншими рішеннями, та знайти способи їх уникнути або мінімізувати.

Послуги сімейного медіатора

Ідеальними можна вважати варіанти сімейної медіації, спрямовані не на вирішення конфлікту, який вже виник, а на його запобігання. Наприклад, медіація перед укладанням шлюбу або під час планування народження дитини допомагає з’ясувати, які очікування від майбутнього, одне від одного, навіть від самого себе в нових обставинах життя  має кожна сторона, узгодити важливі моменти «на березі». Медіація в таких випадках стає або стартом усвідомлених для кожного партнера відносин зі зрозумілими та прийнятними правилами, або приводить до не менш свідомого рішення відмовитись від планів.

Медіація ефективна й в роботі з конфліктами, які вже існують через принципові спори між чоловіком та дружиною, родинні майнові питання та спадщину, відсутність порозуміння між поколіннями або родичами подружжя, друзями, сусідами.

Медіація у сімейних спорах

Якщо подружжя вирішило припинити шлюбні відносини, сімейна медіація допомагає цивілізовано розв'язувати питання, які пов’язані з розлученням: розділити майно, знайти баланс між родинними стосунками, а якщо пара має дітей – врегулювати стосунки батьків з дітьми після розірвання шлюбу.

У цих чутливих питаннях медіація має певні переваги перед судом. По-перше, вона спирається не на букву закону, а на інтереси сторін. По-друге, враховує емоційний стан учасників процесу та допомагає впоратись з емоціями, які заважають приймати хороші рішення. По-третє, гарантує конфіденційність, дає можливість не виносити назовні делікатні подробиці конфлікту. Іноді навіть дарує колишньому подружжю шанс зберегти або відновити безконфліктні відносини.

Рішення, які приймають сторони за результатами медіації, у переважній більшості випадків виконуються сторонами свідомо та без примусу, оскільки вони є підсумком їх ретельних міркувань про найкращій та найвигідніший для обох варіант виходу з конфлікту. Цінність такого варіанту також у тому, що він не залежить від судової системи, конкретного судді, держави, і навіть від закону.

Такі рішення можуть бути закріплені угодою за результатами медіації, нотаріально або рішенням суду (якщо у ньому є потреба).

Найчастіше трапляється так, що до сімейного медіатора приходить хтось один. Інших потрібно запрошувати до переговорів. Сімейний медіатор може проконсультувати щодо того, як зробити це запрошення в такий спосіб, щоб мати більше шансів на згоду, а також зв’язатися із потенційними учасниками. Запрошення до медіації відбувається в межах підготовчого етапу і здійснюється з дотриманням всіх принципів медіації.